MTB kalender

MTB løb 2020

Nedenfor finder du alle kommende løb i Danmark og nogle af de bedste løb i Europa. Husk også at tjekke oversigten over andre MTB Events.

Tilpas liste:
Dato Sted Navn Cup Region Diciplin Licens Distance / Tid
16. Jan Rold Skov Rold Skov Nightride Cup 2. afd Rold Skov Nightride Cup Jylland XC Nej 60 minnutter + omg.
18. Jan Faaborg Powercup 1. afd Powercup Fyn XC Nej Forskellige klasser
18. Jan Hurup Thy MTB vinter kidscup 2. afd Vinter Kidscup Jylland XC Nej Kidscup 6-16 år.
19. Jan Hedeland MTB-Isstjerneløbet Ingen Sjælland XC Nej 23, 46km.
19. Jan Bordrup Vestergades Cykler MTB Cup 1. afd Vestergades cykle MTB Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
25. Jan Silkeborg Cyklebørsen vintercup 3. afd Cykelbørsen Vintercup Jylland XC Nej Forskellige klasser
26. Jan Vodskov DGI MTB Vintercup 4. afd DGI MTB Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
26. Jan Grydebjerg Sorø Black Ninja VinterCup 4. afd Black Ninja MTB Vintercup Sjælland XC Nej Forskellige klasser
2. Feb Nibsbjerg Plantage Vestjysk MTB Cup 2. afd Vestjysk MTB Cup 2020 Jylland XC Nej Forskellige klasser
4. Feb Klostermarken Motel Spar 10 NightRide Cup 4. afd Motel Spar 10 Nightride Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
9. Feb Aalborg DGI MTB Vintercup 5. afd DGI MTB Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
13. Feb Rold Skov Rold Skov Nightride Cup 3. afd Rold Skov Nightride Cup Jylland XC Nej 60 minnutter + omg.
15. Feb Kvistgård DGI MTB Duathlon Cup 3. afd DGI MTB Duathlon Cup Sjælland DUA Nej Duathlon løb
22. Feb Assens MTB Klassikeren Assens Ingen Fyn XC Nej Forskellige klasser
23. Feb Grusgraven Vestergades Cykler MTB Cup 2. afd Vestergades cykle MTB Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
23. Feb Legind Vestjysk MTB Cup 3. afd Vestjysk MTB Cup 2020 Jylland XC Nej Forskellige klasser
23. Feb Farsø DGI MTB Vintercup 6. afd DGI MTB Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
23. Feb Slagelse Black Ninja VinterCup 5. afd Black Ninja MTB Vintercup Sjælland XC Nej Forskellige klasser
29. Feb Svendborg Powercup 2. afd Powercup Fyn XC Nej Forskellige klasser
29. Feb Randers Cyklebørsen vintercup 4. afd Cykelbørsen Vintercup Jylland XC Nej Forskellige klasser
1. Mar Jesperhus Campingplads MTB vinter kidscup 3. afd Vinter Kidscup Jylland XC Nej Kidscup 6-16 år.
3. Mar Undallslund Motel Spar 10 NightRide Cup 5. afd Motel Spar 10 Nightride Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
7. Mar Middelfart Melfar MTB Ingen Fyn XC Nej Forskellige klasser
8. Mar Blåbjerg Vestergades Cykler MTB Cup 3. afd Vestergades cykle MTB Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
8. Mar Skånsø Vestjysk MTB Cup 4. afd Vestjysk MTB Cup 2020 Jylland XC Nej Forskellige klasser
15. Mar Silkeborg SILKEBORG MTB 2020 Ingen Jylland XCM Nej 30, 60km.
15. Mar Tornby DGI MTB Vintercup 7. afd DGI MTB Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
15. Mar Drangerup Black Ninja VinterCup 6. afd Black Ninja MTB Vintercup Sjælland XC Nej Forskellige klasser
19. Mar Rold Skov Rold Skov Nightride Cup 4. afd Rold Skov Nightride Cup Jylland XC Nej 60 minnutter + omg.
21. Mar Ibjerg Powercup 3. afd Powercup Fyn XC Nej Forskellige klasser
21. Mar Bjerringbro Cyklebørsen vintercup 5. afd Cykelbørsen Vintercup Jylland XC Nej Forskellige klasser
21. Mar Skovbørnehaven Skovly MTB vinter kidscup 4. afd Vinter Kidscup Jylland XC Nej Kidscup 6-16 år.
21. Mar Frederiksværk DGI MTB Duathlon Cup 4. afd DGI MTB Duathlon Cup Sjælland DUA Nej Duathlon løb
22. Mar Klosterheden Vestjysk MTB Cup 5. afd Vestjysk MTB Cup 2020 Jylland XC Nej Forskellige klasser
28. Mar Hammely KidsLiga Sommercup 1. afd KidsLiga Jylland XC Nej Klasser fra U7-U17
28. Mar Aarup Gi´ Canceren Baghjul Ingen Fyn XC Nej Forskellige klasser
29. Mar Frederikshavn DGI MTB Vintercup 8. afd DGI MTB Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
29. Mar Kolding DCU XCO - Racing Kolding Ingen Jylland XC Ja Forskellige klasser
4-5. Apr Silkeborg Shimano Ligaen 1. afd Shimano Ligaen Jylland XC Ja Forskellige klasser
15. Apr Stensbæk Sydcup MTB 1. afd Sydcup MTB Jylland XC Nej Forskellige klasser
18. Apr Odense Powercup 4. afd Powercup Fyn XC Nej Forskellige klasser
18-19. Apr Morsø Shimano Ligaen 2. afd Shimano Ligaen Jylland XC Ja Forskellige klasser
19. Apr Gribskov MTB Hotcup MTB 1. afd Hotcup MTB Sjælland XC Nej Forskellige klasser
19. Apr Vejle Trailcup Danmark 2020 Trailcup Danmark Jylland XC Nej Flere distancer
19. Apr Slagelse Klassikeren MTB 2020 Ingen Sjælland XCM Nej Forskellige klasser
23. Apr Bordrup Club La Santa Cup 1. afd Club La Santa Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
25. Apr Nordkraft Aalborg Aalborg MTB Marathon Ingen Jylland XCM Nej Forskellige distancer
29. Apr Kolding Sydcup MTB 2. afd Sydcup MTB Jylland XC Nej Forskellige klasser
30. Apr Tjæreborg Club La Santa Cup 2. afd Club La Santa Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
2. Maj Fredericia Powercup 5. afd Powercup Jylland XC Nej Forskellige klasser
3. Maj Svendborg Trailcup Danmark 2020 Trailcup Danmark Jylland XC Nej Flere distancer
6. Maj Stimorol MTB Hotcup MTB 2. afd Hotcup MTB Sjælland XC Nej Forskellige klasser
8. Maj Svendborg BISSEN 2020 Ingen Fyn XC Nej Forskellige klasser
8. Maj MTB Festival KidsLiga Sommercup 2. afd KidsLiga Jylland XC Nej Klasser fra U7-U17
13. Maj Kelstrup Sydcup MTB 3. afd Sydcup MTB Jylland XC Nej Forskellige klasser
16. Maj Århus KidsLiga Sommercup 3. afd KidsLiga Jylland XC Nej Klasser fra U7-U17
23. Maj Randers MTB Randers XCM 2020 Ingen Jylland XCM Ja Forskellige klasser
24. Maj Århus MOESGAARD MTB RACE Ingen Jylland XCM Nej 6 timer
27. Maj Sønderborg Sydcup MTB 4. afd Sydcup MTB Jylland XC Nej Forskellige klasser
28. Maj Militærskoven, Varde Club La Santa Cup 3. afd Club La Santa Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
20-31. Maj Aalborg DM XCO 2020 Ingen Jylland XC Ja Forskellige klasser
1. Jun Grusgraven, Varde Club La Santa Kids Cup 1. afd Club La Santa KIDS Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
6. Jun Stige Ø Powercup 6. afd Powercup Fyn XC Nej Forskellige klasser
6. Jun Hald Ege KidsLiga Sommercup 4. afd KidsLiga Jylland XC Nej Klasser fra U7-U17
7. Jun Himmelbjerget Trailcup Danmark 2020 Trailcup Danmark Jylland XC Nej Flere distancer
7. Jun Hvalsø Mud´n Race Tour 2020 Ingen Sjælland XC Nej 23,5 33,5km.
10. Jun Hareskov Hotcup MTB 3. afd Hotcup MTB Sjælland XC Nej Forskellige klasser
13. Jun Brekendorf Sydcup MTB 5. afd Sydcup MTB Udlandet XC Nej Forskellige klasser
13-14. Jun Varde Shimano Ligaen 3. afd Shimano Ligaen Jylland XC Ja Forskellige klasser
18. jun Bramming Club La Santa Cup 4. afd Club La Santa Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
19. Jun Randers KidsLiga Sommercup 5. afd KidsLiga Jylland XC Nej Klasser fra U7-U17
19. Jun Skallerup BDO Coast 2 Coast 2020 Ingen Jylland XCM Nej 100, 130km.
20. Jun Rebild Bakker 10 Timer i Rebild Ingen Jylland XCM Nej 10 Timer
21. Jun Militærskoven, Varde Club La Santa Kids Cup 2. afd Club La Santa KIDS Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
25. jun Grusgraven, Varde Club La Santa Cup 5. afd Club La Santa Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
27. jun Viborg DGI Hærvejsløbet 2020 Ingen Jylland XCM Nej Forskellige distancer
28. Jun Gribskov MTB Hotcup MTB 4. afd Hotcup MTB Sjælland XC Nej Forskellige klasser
28. Jun Marselisborg MARSELISBORG MTB MARATON Ingen Jylland XCM Nej 25, 50, 75km.
2. Aug Silkeborg 6 timer i skoven 2020 Ingen Jylland XCM Nej 6 timer
6. Aug Nymindegab Club La Santa Cup 6. afd Club La Santa Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
12. Aug Kundsbæk Plantage Sydcup MTB 6. afd Sydcup MTB Jylland XC Nej Forskellige klasser
15. Aug Slettestrand Explore Slettestrand Marathon Ingen Jylland XCM Nej 45, 75km.
15. Aug Arnbjerg, Varde Club La Santa Kids Cup 3. afd Club La Santa KIDS Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
15. Aug Silkeborg KidsLiga Sommercup 6. afd KidsLiga Jylland XC Nej Klasser fra U7-U17
15. Aug Slettestrand Explore Slettestrand Duatlon Ingen Jylland DUA Nej 3 løb – 45 mtb - 7 løb
19. Aug Hareskov Hotcup MTB 5. afd Hotcup MTB Sjælland XC Nej Forskellige klasser
20. Aug Mentor IT Bikepark Club La Santa Cup 7. afd Club La Santa Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
22. Aug Viborg 12 timer i Jylland Ingen Jylland XCM Nej 12 timers løb
22-23. Aug Roskilde Shimano Ligaen 4. afd Shimano Ligaen Sjælland XC Ja Forskellige klasser
23. Aug Varde Varde Classic 2020 Ingen Jylland XCM Nej 43 km.
26. Aug Kloster Sydcup MTB 7. afd Sydcup MTB Jylland XC Nej Forskellige klasser
29. Aug Nyborg Powercup 7. afd Powercup Fyn XC Nej Forskellige klasser
3. Sep Blåbjerg Club La Santa Cup 8. afd Club La Santa Cup Jylland XC Nej Forskellige klasser
5-6. Sep Viborg DM XCM 2020 Ingen Jylland XCM Ja Forskellige klasser
6. Sep Ejer Bavnehøj Danmarks højeste bjergløb Ingen Jylland XC Nej Forskellige klasser
9. Sep Åbenrå Sydcup MTB 8. afd Sydcup MTB Jylland XC Nej Forskellige klasser
12. Sep Stimorol MTB Hotcup MTB 6. afd Hotcup MTB Sjælland XC Nej Forskellige klasser
12-13. Sep Randers Shimano Ligaen 5. afd Shimano Ligaen Jylland XC Ja Forskellige klasser
13. Sep Silkeborg Trailcup Danmark 2020 Trailcup Danmark Jylland XC Nej Flere distancer
13. Sep Ibjerg Carl Nielsen MTB 2020 Ingen Fyn XC Nej Flere distancer
19. Sep Middelfart Powercup 8. afd Powercup Fyn XC Nej Forskellige klasser
19. Sep Solbjerg KidsLiga Sommercup 7. afd KidsLiga Jylland XC Nej Klasser fra U7-U17
19. Sep Haderslev Haderslev Mountainbike Challenge Ingen Jylland XCM Nej 43, 86, 129km.
19. Sep Haderslev Haderslev Mountainbike Challenge Ingen Jylland XCM Ja Licensløb - opvarmning til VM 2022
20. Sep Tangkrogen, Århus CARL RAS MOUNTAINBIKE CHALLENGE Ingen Jylland XCM Nej 25, 55km.
23. Sep Tønder Sydcup MTB 9. afd Sydcup MTB Jylland XC Nej Forskellige klasser
26. Sep Slettestrand Trailcup Danmark 2020 Trailcup Danmark Jylland XC Nej Flere distancer
3. Okt Lokation følger Powercup 9. afd Powercup Fyn XC Nej Forskellige klasser
4. Okt Pamhule Sydcup MTB 10. afd Sydcup MTB Jylland XC Nej Forskellige klasser
4. Okt Viborg KidsLiga Sommercup 8. afd KidsLiga Jylland XC Nej Klasser fra U7-U17
7. Nov Vejle Powercup 10. afd Powercup Jylland XC Nej Forskellige klasser

Få tilføjet et løb til kalenderen

Alt du skal gøre, er at sende en mail med info til info@mtbkalender.dk.