Dato Navn Lokalitet D Disciplin Type Licens Distance
28 mar DCU Ungdoms Cuppen - Sjælland #1 RMK Sj MTB XCO Nej Børn og unge
28 mar SKB23 Skanderborg J/F MTB 24 timers nej Verdens korteste 24 timers løb
29 mar Fitnessdk MTB løb 2015 Slagelse Lystskov  Sj MTB XCM nej  19-38-57-76 km.
29 mar Slettestrand Påskeløb Slettestrand J/F MTB XCO Nej 22 km. 
5 apr Sponz påske MTB/forårsgribben Hillerød Sj MTB XCM/XCO nej 80 km, 50 km & 20 km
11 apr Momhøje MTB Challenge Kibæk J/F MTB XCO Nej 2 Omg - 60 min & 75min
11 apr Beers & Bikes  Roskilde Sj MTB 6 timers Nej 6 timers urban marathon
11 apr DCU Ungdoms Cuppen - Syddanmark #1 Sdr. Plantages Grusgrav, Varde J/F MTB xco Nej Find alt om løbet på hjemmesiden!
12 apr Dustcup 1. afd Hilerød Sj MTB XCO nej 60-80 minutter plus omgangen færdig.
12 apr vorespuls.dk MTB cup 7. afd Tornby J/F MTB XCO Nej 90min + omgangen færdig
12 apr UCI Junior WC Serie  1 Montichiari (ITA) U MTB XCO Ja UCI regler
12 apr DCU løb Vejle Vejle Idrætshøjskole J/F MTB XCO Ja  
15 apr Kvindecuppen 1. afd.  Kolding  J/F mtb xco nej Ca. 60min 
18 apr Dansk Downhill Cup afd 1 Tebbestrupvej 98, Randers NV J/F MTB DH nej Enduro specifik afdeling
19 apr Dansk Downhill Cup afd 1 Tebbestrupvej 98, Randers NV J/F MTB DH nej Enduro specifik afdeling
18 apr Bundesliga 1 Bad Säckingen  U MTB XCO Ja UCI regler
19 apr Bundesliga 1 Bad Säckingen  U MTB XCO Ja UCI regler
19 apr Offroad-Duathlon Hillerød Sj Duathlon XCO/løb nej Lang, kort & stafet
18 apr SRAM Liga 1 Viborg J/F MTB XCO Ja DCU/UCI regler + motion
19 apr SRAM Liga 1 Viborg J/F MTB XCO Ja DCU/UCI regler + motion
22 apr Powercup 1 afd Sollerup, Faaborg J/F MTB XCO Nej start kl 18.30 - 60 min + omgang færdig
22 apr 1. afd. af Club La Santa MTB Cup 2015 Marbæk Plantage, Esbjerg J/F MTB xco Nej Find alt om løbet på hjemmesiden!
25 apr DCU Ungdoms Cuppen - Sjælland #2 Kalundborg Sj MTB XCO Nej Børn og unge
25 apr Aalborg MTB Marathon Aalborg J/F MTB XCM Nej 100 km, 55 km og 30 km
25 apr Bundesliga 2 Wombach  U MTB XCO Ja UCI regler
26 apr Bundesliga 2 Wombach  U MTB XCO Ja UCI regler
26 apr DM XCM Silkeborg J/F MTB XCM Ja DCU regler
26 apr UCI Junior WC Serie  2 Haiming (AUT) U MTB XCO Ja UCI regler
26 apr Hotcup 1 Gribskov Sj MTB XCO nej 2 timer + omgangen færdig
29 apr Kvindecuppen 2. afd.  Holstebro  J/F mtb xco nej Ca. 60min 
29 apr 2. afd. af Club La Santa MTB Cup 2015 Sdr. Plantages Grusgrav, Varde J/F MTB xco Nej Find alt om løbet på hjemmesiden!
1 maj MTB BISSEN Svendborg J/F MTB XCM/XCO Nej Ca. 72/48/24 km. + kidz
2 maj DGI MTB Cup - kun samlet tilmelding Midt- og Vestsjælland Sj MTB XCO Nej 60 min. + omgang færdig (se datoer i link)
2 maj VOLVO12.DK VESTSKOVEN SJ MTB 12 Timers Nej 12 Timer
2 maj Bundesliga 3 Heubach  U MTB XCO Ja UCI regler
3 maj Bundesliga 3 + UCI Junior WC  3 Heubach  U MTB XCO Ja UCI regler
3 maj DCU Ungdoms Cuppen - Syddanmark #2 Cykling Odense, Ibjerg J/F MTB XCO Nej Børn og unge
6 maj Dustcup 2. afd Tilgår - se hjemmeside Sj MTB XCO nej 60-80 minutter plus omgangen færdig.
6 maj Powercup 2 afd Næsby, Odense N J/F MTB XCO Nej start kl 18.30 - 60 min + omgang færdig
9 maj Åbningsløb/officiel indvielse  officielle MTB Spor i Assens J/F MTB XCO nej Kom og prøv sporet i Assens!
9 maj H12 Nødebo ved Hillerød Sj MTB 12timer nej 12 timers
9 maj 8H MTB Åbenrå Gl. Tøndervej Åbenrå  J/F MTB XCO nej 8 timer forskellige klasser
9 maj Dansk Downhill Cup afd 2 Vallåsen Skidanläggning, 312 98 Våxtorp U MTB DH nej  
10 maj Dansk Downhill Cup afd 2 Vallåsen Skidanläggning, 312 98 Våxtorp U MTB DH nej  
9 maj SRAM Liga 2 Kolding J/F MTB XCO Ja DCU/UCI regler + motion
10 maj SRAM Liga 2 Kolding J/F MTB XCO Ja DCU/UCI regler + motion
10 maj Rødspætteløbet.dk Frederikshavn J/F MTB XCO nej 90min på 12 km rute
10 maj EM Marathon Singen (GER) 10 May U MTB XCM Ja UCI regler
13 maj Hotcup 2 Tisvilde Hegn sj MTB XCO nej 80 minutter + omgangen færdig
13 maj Kvindecuppen 3. afd.  Frederikshavn  J/F mtb xco nej Ca. 60min 
14 maj Stagerace Bornholm 1 Bornholm Sj MTB XCS Ja Også motion
15 maj Stagerace Bornholm 2 Bornholm Sj MTB XCS Ja Også motion
15 maj 3*33 Grib Skov Hillerød SJ MTB XCO nej 3 * 33 min fredagshyggeløb/bar
16 maj Stagerace Bornholm 3 Bornholm Sj MTB XCS Ja Også motion
16 maj Marselisborg XCM Århus J/F MTB XCM Ja Også motion
16 maj Rold24race Rold Skov J/F MTB 24 timer Nej  Danmarks hyggeligste 24 timers løb 
16 maj Bundesliga 4 Schopp  U MTB XCO Ja UCI regler
17 maj Bundesliga 4 Schopp  U MTB XCO Ja UCI regler
20 maj Dustcup 3. afd Tilgår - se hjemmeside Sj MTB XCO nej 60-80 minutter plus omgangen færdig.
20 maj 3. afd. af Club La Santa MTB Cup 2015 Bordrup Plantage, Oksbøl J/F MTB xco Nej Find alt om løbet på hjemmesiden!
23 maj World Cup #1 Nove Mesto (CZE) U MTB XCO Ja UCI regler
24 maj World Cup #1 Nove Mesto (CZE) U MTB XCO Ja UCI regler
24 maj Highland Mountainbike Challlenge Silkeborg - Aarhus J/F MTB XCM Nej 100 km
24 maj Sponz pinse MTB Hilerød SJ MTB XCO nej Børneløb & voksenløb
25 maj 1. afd. af Club La Santa KIDS MTB Cup 2015 MTB Sporet, Bramming J/F MTB xco Nej Find alt om løbet på hjemmesiden!
27 maj Kvindecuppen 4. afd.  Vejle J/F mtb xco nej Ca. 60min 
27 maj Dania-SydCup MTB 1. afd.  Stensbæk plantage 6510 Gram J/F MTB XCO nej 75 min. + påbegyndt omgang
30 maj DCU Ungdoms Cuppen - Sjælland #3 DMK Sj MTB XCO Nej Børn og unge
30 maj Stamina12 Ledreborg Slot Sj MTB 12timer nej 12 timers
30 maj DCU Ungdoms Cuppen - Syddanmark #3 Mountainbike Club Vejle, Søndermarken J/F MTB XCO Nej Børn og unge
30 maj Dansk Downhill Cup afd 3 Toggerbovej 3, Knebel U MTB DH nej  
31 maj Dansk Downhill Cup afd 3 Toggerbovej 3, Knebel U MTB DH nej  
30 maj World Cup #2 Albstadt (GER) U MTB XCO Ja UCI regler
31 maj World Cup #2 Albstadt (GER) U MTB XCO Ja UCI regler
3 jun Dustcup 4. afd Tilgår - se hjemmeside Sj MTB XCO nej 60-80 minutter plus omgangen færdig.
3 jun Powercup 3 afd Ibjerg, Arslev J/F MTB XCO Nej start kl 18.30 - 60 min + omgang færdig
6 jun HammelevLøbet Hammelev, 6500 Vojens J/F MTB/duatlon XCO Nej 23 km MTB og duatlon: 23 km MTB + 10 km cross
6 jun SRAM Liga 3 Varde J/F MTB XCO Ja DCU/UCI regler + motion
7 jun SRAM Liga 3 Varde J/F MTB XCO Ja DCU/UCI regler + motion
7 jun Hald Ege MTB Viborg / Dollerup Bakker J/F MTB XCO Nej 20 km, 40 km, børneløb
7 jun Hotcup 3 Kagerup st. / Gribskov sj MTB XCO nej 2 timer + omgangen færdig
7 jun UCI Junior WC Serie  4 Gränichen (SUI) U MTB XCO Ja UCI regler
10 jun Kvindecuppen 5. afd.  Fredericia  J/F mtb xco nej Ca. 60min 
10 jun 4. afd. af Club La Santa MTB Cup 2015 MTB Sporet, Bramming J/F MTB xco Nej Find alt om løbet på hjemmesiden!
13 jun DCU Ungdoms Cuppen - Syddanmark #4 MTB Kolding, Marielundskoven J/F MTB XCO Nej Børn og unge
13 jun Nordic24 - Nyt koncept Holte, Rude Skov Sj MTB 6 timer Nej Trio & Solo / x omgange, xx km
13 jun Couples Challenge Hillerød SJ Duathlon XCO/løb nej Par duathlon for alle 
14 jun 2. afd. af Club La Santa KIDS MTB Cup 2015 Sdr. Plantages Grusgrav, Varde J/F MTB xco Nej Find alt om løbet på hjemmesiden!
14 jun DGI MTB Adventure race Uldum Uldum Hallen J/F MTB XCM Nej Par marathon 60 og 100 km
17 jun Dustcup 5. afd Tilgår - se hjemmeside Sj MTB XCO nej 60-80 minutter plus omgangen færdig.
17 jun Kvindecuppen 6. afd.  Struer J/F mtb xco nej Ca. 60min 
17 jun Dania-SydCup MTB 2. afd.  Pamhule, 6100 Haderslev J/F MTB XCO nej 75 min. + påbegyndt omgang
20 jun DM XCO Århus J/F MTB XCO Ja DCU/UCI regler + motion
21 jun DM XCO Århus J/F MTB XCO Ja DCU/UCI regler + motion
24 jun 5. afd. af Club La Santa MTB Cup 2015 Nymindegab / Blåbjerg J/F MTB xco Nej Find alt om løbet på hjemmesiden!
24 jun Powercup 4 afd Vissenbjerg,  J/F MTB XCO Nej start kl 18.30 - 60 min + omgang færdig
24 jun Hotcup 4 Hareskoven sj MTB XCO nej 80 minutter + omgangen færdig
27 jun DCU Ungdoms Cuppen - Sjælland #4 DMK Sj MTB XCO Nej Børn og unge
27 jun Det Grønne Spor Hillerød Sj MTB XCM/XCO nej 100, 50 & 25 km. og børneløb
28 jun DCU løb Fredericia J/F MTB XCO Ja Også motion
28 jun Silkeborg100 Silkeborg Stadion / Maskot Park J/F MTB XCM nej 33 - 66 - 100
1 jul Kvindecuppen 7. afd.  Hammel  J/F mtb xco nej Ca. 60min 
2 jul MTB trilogy Teplice nad metuji (CZE) U MTB XCS Nej 11 km + kids 
3 jul MTB trilogy Teplice nad metuji (CZE) U MTB XCS Nej Kort + lang + kids 
4 jul MTB trilogy Teplice nad metuji (CZE) U MTB XCS Nej Kort + lang + kids 
5 jul MTB trilogy Teplice nad metuji (CZE) U MTB XCS Nej Kort + lang + kids 
4 jul World Cup #3 Lenzerheide (SUI) U MTB XCO Ja UCI regler
5 jul World Cup #3 Lenzerheide (SUI) U MTB XCO Ja UCI regler
11 jul Bundesliga 5 Neustadt  U MTB XCO Ja UCI regler
12 jul Bundesliga 5 Neustadt  U MTB XCO Ja UCI regler
16 jul Skarregårdløbet Feggesundvej 53, 7900 Nyk. J/F mtb XCO nej 60 min + omg. Færdig
25 jul DNB of50 Alta, Norge U MTB XCM Ja 50 km
26 jul XCO & Trial EM Chies d'Alpago (ITA) 20-26 July U MTB XCO Ja UCI regler
28 jul OffroadFinnmark 700  Alta, Norge U MTB XCM Ja 700 km
29 jul Kvindecuppen 8. afd.  Rold Skov  J/F mtb xco nej Ca. 60min 
30 jul OffroadFinnmark 300  Alta, Norge U MTB XCM Ja 300 km
1 aug SRAM Liga 4 Næstved Sj MTB XCO Ja DCU/UCI regler + motion
2 aug SRAM Liga 4 + UCI Junior WC 5 Næstved Sj MTB XCO Ja DCU/UCI regler + motion
1 aug World Cup #4 Mont-Sainte-Anne (CAN) U MTB XCO Ja UCI regler
2 aug World Cup #4 Mont-Sainte-Anne (CAN) U MTB XCO Ja UCI regler
8 aug World Cup #5 Windham (USA) U MTB XCO Ja UCI regler
9 aug World Cup #5 Windham (USA) U MTB XCO Ja UCI regler
9 aug 3. afd. af Club La Santa KIDS MTB Cup 2015 Blåbjerg Plantage, Nr. Nebel J/F MTB xco Nej Find alt om løbet på hjemmesiden!
9 aug Hotcup 5 St.Dyrehave sj MTB XCO nej 2 timer + omgangen færdig
12 aug Kvindecuppen 9. afd.  Gl.Rye  J/F mtb xco nej Ca. 60min 
12 aug 6. afd. af Club La Santa MTB Cup 2015 Militærskoven, Varde J/F MTB xco Nej Find alt om løbet på hjemmesiden!
12 aug Dustcup 6. afd Tilgår - se hjemmeside Sj MTB XCO nej 60-80 minutter plus omgangen færdig.
12 aug Powercup 5 afd Stige Ø, Odense C J/F MTB XCO Nej start kl 18.30 - 60 min + omgang færdig
15 aug DCU Ungdoms Cuppen - Sjælland #5 HMTBK Sj MTB XCO Nej Børn og unge
15 aug Dansk Downhill Cup afd 4 Slettestrandvej 140, Fjerritslev J/F MTB DH nej Enduro specifik afdeling
16 aug Dansk Downhill Cup afd 4 Slettestrandvej 140, Fjerritslev J/F MTB DH nej Enduro specifik afdeling
16 aug MTBEnkeltstart Hilerød Sj MTB XCO nej Kort, lang og børn
16 aug 12timer i Jylland Silkeborg   J/F MTB 12 timers nej solo og hold.
16 aug UCI Junior WC Serie  6 Montgenevre (FRA) U MTB XCO Ja UCI regler
19 aug Dania-SydCup MTB 3. afd.  Spangbanen, 6400 Sønderborg J/F MTB XCO nej 75 min. + påbegyndt omgang
22 aug Faaborg MTB Marathon De Fynske Alper – Faaborg J/F MTB XCM Nej 22, 34 og 64 km – Den Gode, den Onde og den Grusomme
22 aug Randers XCM Randers J/F MTB XCM Ja Også motion
22 aug World Cup #6 Val di Sole (ITA) U MTB XCO Ja UCI regler
23 aug World Cup #6 Val di Sole (ITA) U MTB XCO Ja UCI regler
23 aug Ten-four MTB race Lynge Grusgrav Sj MTB 6 timers Nej Solo, Hold og Vægtklasse (+300kg)!
23 aug Fjends MTB Løb Sjørup Skov, 8800 Viborg J/F MTB XCO Nej 11/22/33 km
26 aug Kvindecuppen 10. afd.  Middelfart  J/F mtb xco nej Ca. 60min 
26 aug Hotcup 6 Hareskoven /Jonstrup sj MTB XCO nej 80 minutter + omgangen færdig
26 aug 7. afd. af Club La Santa MTB Cup 2015 Blåbjerg Plantage, Nr. Nebel J/F MTB xco Nej Find alt om løbet på hjemmesiden!
27 aug CARROT’s Mountainbike Cup 1. etape Klostermarken Vinkelvej i Viborg J/F MTB XCS Ja/Nej Både licens og motion - 21 km
28 aug CARROT’s Mountainbike Cup 2. etape Klostermarken Vinkelvej i Viborg J/F MTB XCS Ja/Nej Både licens og motion - 21 km
29 aug DCU Ungdoms Cuppen - Syddanmark #5 Team Gedved Junior, Hansted Skov J/F MTB XCO Nej Børn og unge
29 aug CARROT’s Mountainbike Cup 3. etape Klostermarken Vinkelvej i Viborg J/F MTB XCS Ja/Nej Både licens og motion - 30 km
30 aug CARROT’s Mountainbike Cup 4. etape Klostermarken Vinkelvej i Viborg J/F MTB XCS Ja/Nej Både licens og motion - 30 km
30 aug Trædtil Hillerød Sj MTB XCO nej Kort, lang og børn
2 sep Dania-SydCup MTB 4. afd.  Kelstrup Plantage, 6340 Kruså J/F MTB XCO nej 75 min. + påbegyndt omgang
5 sep Powercup 6 afd Finale Hannerup Skov, Fredericia J/F MTB XCO Nej start kl 13.00 - 60 min + omgang færdig
5 sep Urban8 Charlottenlund Sj MTB 8 timers Nej Hold eller solo
5 sep Dansk Downhill Cup afd 5 For enden af Knøsvej, Ry J/F MTB DH nej  
6 sep Dansk Downhill Cup afd 5 For enden af Knøsvej, Ry J/F MTB DH nej  
6 sep Dustcup 7. afd Gribskov - Nødebo Sj MTB XCM nej Marathon finale
6 sep Kvindecuppen Finale  Slette Strand  J/F mtb xco nej Ca. 60min 
9 sep 8. afd. af Club La Santa MTB Cup 2015 Sdr. Plantages Grusgrav, Varde J/F MTB xco Nej Find alt om løbet på hjemmesiden!
11 sep Pronghorn 27.5 MTB Etapeløb Dag 1 Silkeborg J/F MTB XCS Nej Kort og Lang + Kidz
13 sep Horsens Prison Break Horsens Statsfængsel J/F MTB XCO Nej Marathon, Kids and Urban escape
12 sep Pronghorn 27.5 MTB Etapeløb Dag 2 Silkeborg J/F MTB XCS Nej Kort og Lang + Kidz
12 sep Hotcup 7 Tisvilde Hegn sj MTB XCO nej 2 timer + omgangen færdig
13 sep Pronghorn 27.5 MTB Etapeløb Dag 3 Silkeborg J/F MTB XCS Nej Kort og Lang + Kidz
19 sep Aarhus Mountainbike Challange Aarhus J/F MTB XCO Nej 40 km
20 sep Aarhus Mountainbike Challange Aarhus J/F MTB XCM Nej 65 km
19 sep SRAM Liga 5 Slagelse Sj MTB XCO Ja DCU/UCI regler + motion
20 sep SRAM Liga 5 Slagelse Sj MTB XCO Ja DCU/UCI regler + motion
19 sep Bundesliga 6 Bad Salzdetfurth  U MTB XCO Ja UCI regler
20 sep Bundesliga 6 Bad Salzdetfurth  U MTB XCO Ja UCI regler
26 sep Lind Byfest MTB løb Lind J/F MTB XCO nej 30 km
27 sep Uhrehøje MTB Ride4Fun Uhrehøje Plantage, Farsøvej 95, 9640 Farsø J/F MTB XCO Nej 1, 2 eller 3 omg. á 14km
27 sep Merida MTB Marathon Hillerød Sj MTB XCM nej 57 km motion eller 103 km.
27 sep Dania-SydCup MTB 5. afd.  Hjelm skov, 6200 Aabenraa J/F MTB XCO nej 75 min. + påbegyndt omgang
3 okt Dansk Downhill Cup afd 6 Stendalsvej 25, Skørping J/F MTB DH nej Enduro specifik afdeling
4 okt Dansk Downhill Cup afd 6 Stendalsvej 25, Skørping J/F MTB DH nej Enduro specifik afdeling
11 okt Odlo deuter Provins MTB Holbæk Fælled Sj MTB XCO Nej 70 min. + omgangen færdig
18 okt INVITA MTB RACE BLÅBJERG 2015 Blåbjerg Plantage, Nr. Nebel J/F MTB xco Nej Vestjyllands største MTB løb.
24 okt SKB 25 Skanderborg J/F MTB 24 timers nej Verdens længste 24 timers løb
31 okt Sponz Halloween MTB Hilerød SJ MTB XCO nej Børneløb & voksenløb
1 nov Blåvand MTB Challenge Bordrup (Oksbøl) J/F MTB XCO Nej Find alt om løbet på hjemmesiden www.oct.dk
21 nov MTB i Svanninge Bakker Faaborg J/F MTB XCO Nej 15-20-25 og børn
22 nov Heino Fall race Tisvildeleje Sj MTB XCO nej 24,1 km + 45,2 km
29 nov Ultimate X-mas MTB Challenge Svendborg J/F MTB XCO Nej Ca. 25/33 km. + kidz