Dato Navn Lokalitet D Disciplin Type Licens Distance
1 maj WebikeCup Fyn  #1 Langesø J/F MTB XCO NEJ 60 min + omgangen færdig
3 maj ÅMK Marselisborg Marathon Århus J/F MTB XCM Ja inkl motion
3 maj H12 Gribskov Sj MTB 12 timers Nej 12 timer forskellige klasser
4 maj Kidz Cup Vejle, Søndermarksskoven J/F MTB XCO Nej 2. afd. Af Kidz Cup serie over 4 afdelinger
7 maj 2. afd. Kvindecuppen Vejle J/F MTB XCO Nej Ca. 60 min. og  omgangen færdig
10 maj SRAMLIGA#1 VCK Varde J/F MTB XCO Ja UCI, XC
10 maj DGI MTB Cup 1 Holbæk Cykelsport Sj MTB XCO Nej 60 min + omgang færdig
10 maj Bundesliga 1 Lennestadt - Saalhausen U MTB XCO Ja UCI klasser
10 maj UCI Junior Series XCO Graz/Stattegg U MTB XCO Ja UCI klasser
11 maj SRAMLIGA#1 VCK Varde J/F MTB XCO Ja UCI, XC
11 maj XTERRA Offroad-Duathlon Hillerød - Gribskov Sj Duathlon XCO nej Danmarks hårdeste Offroad Duathlon
11 maj Bundesliga 1 Lennestadt - Saalhausen U MTB XCO Ja UCI klasser
11 maj UCI Junior Series XCO Graz/Stattegg U MTB XCO Ja UCI klasser
14 maj Webikecup jylland afd 3 Gl. Rye J/f MTB XCO Nej 2-5 runder á 5 km
14 maj Hotcup 2 Tisvilde Hegn Sj MTB XCO nej 80 minutter + omgangen færdig
15 maj WebikeCup Fyn  #2 Grusgraven, Svendborg J/F MTB XCO NEJ 60 min + omgangen færdig
17 maj Lemvig XCO Lemvig, Holstebro J/F MTB XCO Ja DCU regler 
17 maj Bundesliga 2 Heubach U MTB XCO Ja UCI klasser
18 maj Holstebro XCO Holstebro J/F MTB XCO Ja DCU regler 
18 maj Rødspætteløbet  Frederikshavn J/F MTB XCO Nej 36 km
18 maj Bundesliga 2 Heubach U MTB XCO Ja UCI klasser
21 maj 3. afd. af Club La Santa MTB Cup 2014 Bordrup Plantage J/F MTB XCO Nej Find alt om løbet på hjemmesiden!
21 maj Olympia Cup 2.afd 2014 Nibsbjerg Plantage, Holstebro J/F MTB XCO Nej 60 minutter + omgangen færdig
21 maj DUSTCUP 3. AFD Tilgår Sj MTB XCO nej Enkeltstart
23 maj Pronghorn 27.5 MTB etape 1 Himmelbjerget  J/F MTB XCS Nej Etapeløb - se hjemmeside
23 maj UCI World Cup 3 Nove Mesto na Morave (CZE) U MTB XCO / XCE / DHI Ja UCI klasser
24 maj Pronghorn 27.5 MTB etape 2 og 3 Himmelbjerget  J/F MTB XCS Nej Etapeløb - se hjemmeside
24 maj Rold24race Rold Skov J/F MTB 24 timer Nej  Danmarks hyggeligste 24 timers løb 
24 maj MTB 6H Fyn Vissenbjerg Fyn J/F MTB 6 timers Nej 6 timer 
24 maj Stamina12 Ledreborg Slot Roskilde Sj MTB 12 timer Nej 12 timer forskellige klasser
24 maj WeBike Kidz cup 2. afd Nordsjælland Sj MTB XCO nej 30min eller 45min + omgangen færdig
24 maj UCI World Cup 3 Nove Mesto na Morave (CZE) U MTB XCO / XCE / DHI Ja UCI klasser
25 maj Rold24race Rold Skov J/F MTB 24 timer Nej  Danmarks hyggeligste 24 timers løb 
25 maj Pronghorn 27.5 MTB etape 4 Himmelbjerget  J/F MTB XCS Nej Etapeløb - se hjemmeside
25 maj 1.afd. af Club La Santa Kids MTB Cup 2014 Grønningen 3, 6740 Bramming J/F MTB XCO Nej 1. afd. af MTB Kids Cup over 3 afdelinger.
25 maj UCI World Cup 3 Nove Mesto na Morave (CZE) U MTB XCO / XCE / DHI Ja UCI klasser
28 maj 3. afd. Kvindecuppen Rold Skov J/F MTB XCO Nej Ca. 60 min. og  omgangen færdig
28 maj Webikecup jylland afd 4 Vejle J/f MTB XCO Nej 2-5 runder á 5 km
29 maj Focus XC Ledrebortg Slot ved Roskilde Sj MTB XCO Nej  
29 maj Stage Race Bornholm Stage 1 Bornholm  Sj MTB XCS Ja DCU, XCS
30 maj Stage Race Bornholm Stage 2 Bornholm  Sj MTB XCS Ja DCU, XCS
30 maj UCI World Cup 4 Albstadt (GER) U MTB XCO / XCE / DHI Ja UCI klasser
31 maj Stage Race Bornholm Stage 3 Bornholm  Sj MTB XCS Ja DCU, XCS
31 maj UCI World Cup 4 Albstadt (GER) U MTB XCO / XCE / DHI Ja UCI klasser
1 jun Hald Ege MTB-løb Hald Ege/Viborg J/F MTB XCO Nej 20 km, 40 km. Forskellige klasser, se www.
1 jun Hotcup 3 St.Dyrehave Sj MTB XCO nej 2 timer + omgangen færdig
1 jun UCI World Cup 4 Albstadt (GER) U MTB XCO / XCE / DHI Ja UCI klasser
4 jun 4. afd. af Club La Santa MTB Cup 2014 MTB Sporet, Bramming J/F MTB XCO Nej Find alt om løbet på hjemmesiden!
4 jun DUSTCUP 4. AFD Tilgår Sj MTB XCO nej Tons lang
5 jun WebikeCup Fyn  #3 Grøftebjerg, Vissenbjerg J/F MTB XCO NEJ 60 min + omgangen færdig
5 jun WeBike Kidz cup 3. afd Nordsjælland Sj MTB XCO nej 30min eller 45min + omgangen færdig
5 jun European Continental Championships St. Wendel (GER) U MTB XCO / XCE Ja UCI klasser
6 jun European Continental Championships St. Wendel (GER) U MTB XCO / XCE Ja UCI klasser
7 jun Pinseløbet Skagen J/F MTB XCO Nej 90 min + omgangen færdig
7 jun Sinding Daw MTB 2014 Sinding J/F MTB XCO nej Singletrack og Urban track i Sinding
7 jun Hammelev Løbet Hammelev, 6500 Vojens J/F MTB XCO Nej 23km
7 jun Hammelev Løbet Hammelev, 6500 Vojens J/F Duathlon XCO Nej 23+10km
7 jun European Continental Championships St. Wendel (GER) U MTB XCO / XCE Ja UCI klasser
8 jun MTB Randers XCM  Randers J/F MTB XCM Ja DCU,XCM
8 jun European Continental Championships St. Wendel (GER) U MTB XCO / XCE Ja UCI klasser
9 jun Dybbøl 2014 Græsen Touren Sønderborg J/F MTB Cross Country nej 50 km og 100 km
9 jun 2.afd. af Club La Santa Kids MTB Cup 2014 Sdr. Plantages Grusgrav, Varde J/F MTB XCO Nej 2. afd. af MTB Kids Cup over 3 afdelinger.
11 jun Webikecup jylland afd 5 Aarhus J/f MTB XCO Nej 2-5 runder á 5 km
12 jun HeelsOnWheels 1. afdeling Jonstrup Vang (Ballerup) Sj MTB XCO Nej 70 min + omgangen færdig
14 jun RS Stålteknik MTB Race Hobro J/F MTB XCO Nej 90 min + omgangen færdig
14 jun MTB8 Gjern Bakker J/F MTB 8timer Nej 8 timer, solo, duo, 4 mand
14 jun Nordic24 Rude Skov Sj MTB 24timer Nej 24 timers løb
15 jun Kidz Cup Kolding, Marielundskoven J/F MTB XCO Nej 3. afd. Af Kidz Cup serie over 4 afdelinger
15 jun Nordic24 Rude Skov Sj MTB 24timer Nej 25 timers løb
18 jun 4. afd. Kvindecuppen Kolding J/F MTB XCO Nej Ca. 60 min. og  omgangen færdig
18 jun Olympia Cup 3.afd 2014 Vestre Plantage, Holstebro J/F MTB XCO Nej 60 minutter + omgangen færdig
18 jun Mountainbike Syd Cup 1 Stensbæk plantage J/F MTB XCO NEJ 75 min. + påbegyndt omgang
21 jun 12 timer i Rold Rold Skov J/F MTB 12timer nej Solo, Hold, Hold-mix
21 jun Viborg MTB BikeDay Viborg  J/F MTB XCO Ja Motion på SRAM Liga ruten
21 jun DGI MTB CUP 2 Vindinge IF MTB Sj MTB XCO Nej 60 min + omgang færdig
21 jun Det Grønne Spor Hillerød Sj MTB XCO nej 100, 50 & 25 km.
22 jun SRAMLIGA#2 Viborg CC  Viborg  J/F MTB XCO Ja UCI, XC 
25 jun 5. afd. af Club La Santa MTB Cup 2014 Militærskoven, Varde J/F MTB XCO Nej Find alt om løbet på hjemmesiden!
25 jun Webikecup jylland afd 6 Hammel J/f MTB XCO Nej 2-5 runder á 5 km
25 jun Hotcup 4 Hareskoven Sj MTB XCO nej 80 minutter + omgangen færdig
26 jun HeelsOnWheels 2. afdeling Terkelskoven (Lynge) Sj MTB XCO Nej 70 min + omgangen færdig
29 jun UCI MARATHON WORLD CHAMPIONSHIPS Pietermaritzburg (RSA) U MTB XCM Ja UCI klasser
5 jul SRAMLIGA#3 Næstved BC Næstved  Sj MTB XCO Ja UCI, XC
6 jul SRAMLIGA#3 Næstved BC Næstved  Sj MTB XCO Ja UCI, XC
12 jul XTERRA Specialized MTB Stockholm, Hellasgården U MTB XCO Nej 30km
12 jul Bundesliga 4 Schopp U MTB XCO Ja UCI klasser
13 jul Bundesliga 4 Schopp U MTB XCO Ja UCI klasser
13 jul UCI Junior Series XCO Lenzerheide (SUI) U MTB XCO Ja UCI klasser
19 jul DM XCO DMK  ?? Sj MTB XCO Ja UCI, XC 
20 jul DM XCO DMK  ?? Sj MTB XCO Ja UCI, XC 
29 jul Offroadfinmark700 Finnmarken U MTB XCM nej 300 km
31 jul Offroadfinmark300 Finnmarken U MTB XCM nej 300 km
31 jul UCI World Cup 5 Mont-Sainte-Anne (CAN) U MTB XCO / XCE / DHI Ja UCI klasser
1 aug UCI World Cup 5 Mont-Sainte-Anne (CAN) U MTB XCO / XCE / DHI Ja UCI klasser
2 aug UCI World Cup 5 Mont-Sainte-Anne (CAN) U MTB XCO / XCE / DHI Ja UCI klasser
3 aug Aarhus 1900 MTB XCO Marselisborg  J/F MTB XCO Ja DCU, XC 
3 aug UCI World Cup 5 Mont-Sainte-Anne (CAN) U MTB XCO / XCE / DHI Ja UCI klasser
6 aug Webikecup jylland afd 7 Gjern J/f MTB XCO Nej 2-5 runder á 5 km
7 aug UCI World Cup 6 Windham (USA) U MTB XCO / XCE / DHI Ja UCI klasser
8 aug MTB gadeløb Grenaa J/F MTB XCO Nej 6 omgange/eller ca 30 km.
8 aug UCI World Cup 6 Windham (USA) U MTB XCO / XCE / DHI Ja UCI klasser
9 aug SOF Challenge  Charlottenlund, København Sj MTB XCO Nej 8 timer eller 3-mands hold på en 13 km rute
9 aug UCI World Cup 6 Windham (USA) U MTB XCO / XCE / DHI Ja UCI klasser
10 aug 12 timer i Jylland Fort Østerlund Silkeborg J/F MTB 12 timer Nej Solo - Duo - 4 m/k og ungdom
10 aug DGI MTB CUP 3 Sorø BC  Sj MTB XCO Nej 60 min + omgang færdig
10 aug Hotcup 5 Kagerup st. / Gribskov Sj MTB XCO nej 2 timer + omgangen færdig
10 aug UCI World Cup 6 Windham (USA) U MTB XCO / XCE / DHI Ja UCI klasser
11 aug European Youth Championships Graz (AUT) U MTB XCO TT Ja UEC regler for youth championship
12 aug European Youth Championships Graz (AUT) U MTB XCO Team relay Ja UEC regler for youth championship
13 aug 6. afd. af Club La Santa MTB Cup 2014 Nymindegab J/F MTB XCO Nej Find alt om løbet på hjemmesiden!
13 aug DUSTCUP 5. AFD Tilgår Sj MTB XCO nej Teknisk kort
13 aug European Youth Championships Graz (AUT) U MTB XCO Combined Ja UEC regler for youth championship
14 aug WebikeCup Fyn  #4 Stige Ø, Odense J/F MTB XCO NEJ 60 min + omgangen færdig
14 aug HeelsOnWheels 3. afdeling Boserup (Roskilde) Sj MTB XCO Nej 70 min + omgangen færdig
14 aug European Youth Championships Graz (AUT) U MTB XCO long Ja UEC regler for youth championship
15 aug Holstebro MTB Gadeløb 2014 Store Torv, Holstebro J/F MTB XCO Nej 60 minutter + omgangen færdig
15 aug European Youth Championships Graz (AUT) U MTB XCO Ja UEC regler for youth championship
16 aug Vangàrd Street Race  Herning J/F MTB XCS nej Street race med forhindringer
16 aug WeBike Kidz cup 4. afd Buresø Slagslunde Sj MTB XCO nej 30min eller 45min + omgangen færdig
16 aug UCI Junior Series XCO Oz en Oisans (FRA) U MTB XCO Ja UCI klasser
17 aug DM XCM Slettestrand  Slettestrand  J/F MTB XCM Ja UCI, XCM 
17 aug UCI Junior Series XCO Oz en Oisans (FRA) U MTB XCO Ja UCI klasser
20 aug Webikecup jylland afd 8 Randers J/f MTB XCO Nej 2-5 runder á 5 km
20 aug 5. afd. Kvindecuppen Middelfart J/F MTB XCO Nej Ca. 60 min. og  omgangen færdig
20 aug DUSTCUP 6. AFD Tilgår Sj MTB XCO nej Tons kort
20 aug Powercup 4. afd Stige Ø J/F MTB XCO nej 60 min plus omgangen færdig
20 aug Mountainbike Syd Cup 2 Spangbanen, Sønderborg J/F  MTB XCO NEJ 75 min. + påbegyndt omgang
21 aug UCI World Cup 7 Méribel (FRA) U MTB XCO / XCE / DHI Ja UCI klasser
22 aug UCI World Cup 7 Méribel (FRA) U MTB XCO / XCE / DHI Ja UCI klasser
23 aug Kidz Cup Vejle, Nørremarksskoven J/F MTB XCO Nej 4. afd. Af Kidz Cup serie over 4 afdelinger
23 aug Faaborg MTB-Marathon Faaborg J/F MTB XCM Nej 64, 34 eller 22 km
23 aug UCI World Cup 7 Méribel (FRA) U MTB XCO / XCE / DHI Ja UCI klasser
24 aug Fjends MTB Løb Sjørup Skov (8800 Viborg) J/F MTB XCO Nej 1x11 km, 2x11 km, 3x11 km + Dameklasse 2x11 km
24 aug 3.afd. af Club La Santa Kids MTB Cup 2014 Blåbjerg Plantage, Nr. Nebel J/F MTB XCO Nej 3. afd. af MTB Kids Cup over 3 afdelinger.
24 aug UCI World Cup 7 Méribel (FRA) U MTB XCO / XCE / DHI Ja UCI klasser
27 aug 7. afd. af Club La Santa MTB Cup 2014 Sdr. Plantages Grusgrav, Varde J/F MTB XCO Nej Find alt om løbet på hjemmesiden!
27 aug Hotcup 6 Ganløse Sj MTB XCO nej 80 minutter + omgangen færdig
28 aug WebikeCup Fyn  #5 Søbadet Middelfart J/F MTB XCO NEJ 60 min + omgangen færdig
29 aug UltraBirken Lillehammer  NOR U MTB XCM Nej 120 km (trail)
30 aug SRAMLIGA#4 MTBKolding  Kolding  J/F MTB XCO Ja UCI, XC 
30 aug XTERRA Specialized MTB Tisvilde Sj MTB XCO Nej 30km
30 aug Birkebeinerrittet Rena - Lillehammer NOR U MTB XCM Nej 94 km (Grus)
31 aug SRAMLIGA#4 MTBKolding  Kolding  J/F MTB XCO Ja UCI, XC 
3 sep Mountainbike Syd Cup 3 Soldaterskoven, Tønder J/F MTB XCO NEJ  75 min. + påbegyndt omgang
3 sep Webikecup jylland afd 9 Viborg J/f MTB XCO Nej 2-5 runder á 5 km
3 sep UCI WORLD CHAMPIONSHIPS Hafjell (NOR) U MTB  XCO/XCE/DHI Ja UCI klasser
4 sep HeelsOnWheels 4. afdeling St. Dyrehave (Hillerød) Sj MTB XCO Nej 70 min + omgangen færdig
4 sep UCI WORLD CHAMPIONSHIPS Hafjell (NOR) U MTB  XCO/XCE/DHI Ja UCI klasser
5 sep UCI WORLD CHAMPIONSHIPS Hafjell (NOR) U MTB  XCO/XCE/DHI Ja UCI klasser
6 sep UCI WORLD CHAMPIONSHIPS Hafjell (NOR) U MTB  XCO/XCE/DHI Ja UCI klasser
7 sep Pronghorn Thy MTB Marathon Thy - Nors Sø J/F MTB XCM Nej 65 km
7 sep DUSTCUP 7. AFD Gribskov - Nødebo Sj MTB XCM nej Marathon - finale
7 sep UCI WORLD CHAMPIONSHIPS Hafjell (NOR) U MTB XCO/XCE/DHI Ja UCI klasser
10 sep 8. afd. af Club La Santa MTB Cup 2014 Blåbjerg Plantage, Nr. Nebel J/F MTB XCO Nej Find alt om løbet på hjemmesiden!
13 sep Webikecup jylland afd 10 Aarhus J/f MTB XCO Nej 2-5 runder á 5 km
13 sep Langesø MTB og messe weekend Langesø skoven/ Fyn J/F MTB XCO Nej Opdatering følger
13 sep WeBike Kidz cup 5. afd Nordsjælland Sj MTB XCO nej 30min eller 45min + omgangen færdig
13 sep HeelsOnWheels 5. afdeling - finalen Lille Hareskov (Ballerup) Sj MTB XCO Nej 70 min + omgangen færdig
13 sep Bundesliga 5 Bad Salzdetfurth U MTB XCO Ja UCI klasser
13 sep Powercup 5. afd Næsby J/F MTB XCO nej 60 min plus omgangen færdig
14 sep Langesø MTB og messe weekend Langesø skoven/ Fyn J/F MTB XCO Nej Opdatering følger
14 sep Finale Kvindecuppen Slettestrand J/F MTB XCO Nej Ca. 60 min. og  omgangen færdig
14 sep MTBenkeltstart Hillerød Sj MTB XCO Nej Lang & Kort - Børn, motion & elite
14 sep Bundesliga 5 Bad Salzdetfurth U MTB XCO Ja UCI klasser
14 sep xco på kanten mønsklint Sj mtb XCO nej 60/75 min + omg. Færdig
16 sep Mountainbike SydCup Haderslev, Pamhule J/F MTB XCO nej 65 minutter + omgang færdig (7,3 km)
20 sep Mountainbike Syd Cup 4 Hjelm skov, Aabenraa J/F MTB XCO NEJ 75 min. + påbegyndt omgang
20 sep Hotcup 7 Tisvilde Hegn Sj MTB XCO nej 2 timer + omgangen færdig
20 sep SRAMLIGA#5 HMTBK Holte Sj MTB XCO Ja UCI, XCE
21 sep Aarhus Mountainbike Challange Aarhus J/F MTB XCM Nej 65 km
21 sep SRAMLIGA#5 HMTBK Holte Sj MTB XCO Ja UCI, XCE
21 sep DGI MTB CUP 4 Kalundborg CC  Sj MTB XCO Nej 60 min + omgang færdig
26 sep Horsens MTB Prison Break FÆNGSLET, Horsens J/F MTB XCO Nej Kids, Urban og Marathon
27 sep Horsens MTB Prison Break FÆNGSLET, Horsens J/F MTB XCO Nej Kids, Urban og Marathon
28 sep Horsens MTB Prison Break FÆNGSLET, Horsens J/F MTB XCO Nej Kids, Urban og Marathon
28 sep Jesperhusløbet Legindbjerge/Mors J/F MTB XCO Nej Se hjemmeside
28 sep 1000 Højdemeter Gl. Rye J/F MTB XCO nej 21-24 km
28 sep Merida MTB Marathon Hillerød Sj MTB XCM nej 57 km motion eller 103 km.
4 okt DGI MTB CUP 5 Slagelse MTB Sj MTB XCO Nej 60 min + omgang færdig
5 okt Kongesporet  Roskilde Domkirke Sj MTB XCM Nej 105, 42, 21 km
12 okt ODLO Deuter Provins MTB Holbæk fælled Sj MTB XCO Nej 50 eller 70 min + omgang færdig
19 okt INVITA MTB RACE BLÅBJERG 2014 Blåbjerg Plantage, Nr. Nebel J/F MTB XCO Nej Vestjyllands største MTB løb.
15 nov MTB i Svanninge Bakker Faaborg J/F MTB XCO Nej 15/25 km
23 nov Heino MTB Fall Race 2014 Tisvildeleje Sj MTB XCM Nej 45,2 km og 24,1 km
30 nov Ultimate x-mas mtb challange Svendbog J/F MTB XCO Nej Børn, Unge, Motion og Sport
31 dec WebikeCup Nytårsløb Ibjerg, Sdr. Nærå J/F MTB XCO NEJ 60 min + omgangen færdig
9 maj 8H MTB Åbenrå Åbenrå Dyrskuepladen J/F MTB XCO nej 8 timer forskellige klasser